Paris'te / Fransa'da hayat

Paris’te aşk direniyor!

31 Mayıs 2016
Jpeg

Paris’in aşk kilitleri tekrar sökülüyor. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’in orta yerindeki gösterişli Sanatlar Köprüsü’ndeki (Pont des Arts) asma kilitler Paris Belediyesi tarafından sökülünce turistler çareyi başka adreslerde bulmaya başladı! Ancak turistlerle Paris Belediyesi arasında başlayan gizli ‘mücadele’, kilitlerin belediyece sökülüp yenilerinin turistlerce asılmasıyla devam ediyor.. Bu yazıyı 1 Haziran 2016 tarihli CNN Türk internet yayınından da okuyabilirsiniz.

 

Jpeg

Paris Pont Neuf Köprüsü aşıkların yeni adresi.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Fransızların çoğu zaman şaşırdığı, hatta radyo-televizyon programlarına konu edip, “Bu aşk kilidi adeti Paris’te ilk ne zaman, nasıl çıktı?” sohbetlerinin yapıldığı bir ortamda Paris’in Sanatlar Köpürüsü geçenlerde üzerindeki asma kilitlerin sökülmesiyle gündeme gelmişti. Dünyanın her yerinden Paris’e gelen aşıkların isimlerini yazıp, hiç ayrılmamak üzere anahtarını Seine nehrine attığı asma kilitler sayesinde köprünün adı bile değişip, turistlerce ‘Aşıklar Köprüsü’ diye anılır olmuştu. Ancak trabzanlarda ağırlık yaratıp Seine nehrine, gezi ve yük teknelerinin üzerine devrilmesi tehlikesi nedeniyle sökülen kilitler bu kez Pont Neuf’e taşındı ve hemen sonrasında tekrar belediyenin ‘gazabına’ uğradı! Turistlerle belediye arasındaki mücadele sadece Pont Neuf’te sürmüyor: Turistler uygun gördükleri her yerde aşklarının izini bırakıyorlar. Kısacası ‘Paris’te aşk’ söz konusu olunca turistleri durdurmak pek mümkün görünmüyor.

Jpeg

Paris’te her köşede aşk! Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Bugün Paris’te hangi köşeye baksanız, hiç akla gelmeyecek mekanlarda aşk kilitlerine rastlıyorsunuz. Notre Dame Katedrali’nin karşısından Cite Adası’nın bitimine her yerde aşk, aşk, aşk! Paris Belediyesi’nin söktüğünden, sökeceğinden haberdar olsalar da aşıklar direnmeye devam ediyor!

Jpeg

Paris’te sağım, solum, önüm, arkam: Aşk! Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

Paris’te aşıkların bir adresi de ‘Özgürlük Alevi’ heykeli! Hemen altında Prenses Diana kaza geçirdiğinden bugün Parisliler tarafından ‘Diana Alevi’ olarak da anılan heykelin etrafı bugün asma kilitlerle sarılmış durumda. Diana’nın gencecik yaşta, yarım kalan bir aşkla sonlanan hayatını düşününce seçilen noktanın hiç de anlamsız olmadığı aşikar..
Yeter ki Paris Belediyesi dokunmasın, yeter ki aşk olsun!

Jpeg

Paris’teki ‘Özgürlük Alevi’ de turistlerin yeni gözdesi.. Fotoğraf: Aslı Ulusoy-Pannuti

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply